środa, 15 listopada 2017

Miesiąc Świadomości Raka Płuc | International Lung Cancer Awareness Month


Wdech. 

Wydech.

Wdech. 

Wydech. 

Codzienna, niezbędna do funkcjonowania czynność - oddychanie.
Oddychanie, które umożliwiają nam nasze drogi oddechowe, do których należy organ, który wszyscy mamy, nad którym dzisiaj chcę się pochylić - płuca. 

Płuca, które, niekiedy, nie funkcjonują poprawnie.
Płuca, które narażone na wiele czynników coraz częściej w dzisiejszych czasach ulegają przemianom nowotworowym - rakowi płuc.

Jako że mamy listopad, który jest międzynarodowym miesiącem uświadamiania ludziom symptomów i zagrożeń dotyczących właśnie tego schorzenia, postanowiłam dziś poruszyć właśnie tę kwestię, szerząc świadomość na temat  zagadnienia, o którym nie mówi się często.






Rak płuc jest najczęstszym złośliwym nowotworem w Polsce i na świecie.
Jest też jednym z najgorzej rokujących nowotworów - w ciągu roku pochłania żniwo w postaci ok. 1,3 mln osób. Osoby chore na raka płuc mają najniższą szansę przeżycia i wyzdrowienia ze wszystkich osób chorych na inne rodzaje nowotworów. (Wiadomo jednak, że wszystko zależy od jednostki, a nie od statystyk.)



1.7/10 ludzi z rakiem płuc przeżywa 5 lat.




EPIDEMIOLOGIA

W codziennym życiu narażeni jesteśmy zewsząd na czynniki rakotwórcze, gdyż znajdują się one w zanieczyszczonym powietrzu, przebywając wśród palaczy - będąc biernymi palaczami również narażamy się na dostanie się rakotwórczych substancji do naszych płuc.
Nowotwór dotyczy nie tylko osób palących, ale zagrożone nim są również osoby niepalące lub osoby, które kiedyś paliły.





Objawy, które powinny nas zaniepokoić, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas: 

- kaszlenie krwią lub krwioplucie
- nawracające infekcje oddechowe
- trwały kaszel
- bóle pleców, barków, klatki piersiowej

- problemy z oddychaniem
- chrypka, chrapanie ( jeśli nie występowało wcześniej)
- przemęczenie po wykonywaniu najprostszych czynności, osłabienie organizmu nie pozwalające normalnie funkcjonować 





Jak chronić się w sumie przed najgroźniejszym czynnikiem otaczającym nas na co dzień - zanieczyszczonym powietrzem i dymem tytoniowym, który wdychamy jako bierni palacze? 

1. Jeśli mieszkasz w mieście i w mediach wspominają o możliwości występowania smogu lub po prostu czujesz się źle, wychodząc na ulicę pełną spalin i dymów - KONIECZNIE zaopatrz się w maseczkę antysmogową.

Zazwyczaj nie jest to najmodniejsza i najbardziej wyszukana rzecz, jaką można mieć na twarzy, ale dla zdrowia warto ją nabyć, zwłaszcza w okresie, w którym nie ma wiatru i wszystko, co wydostało się z kominów/rur wydechowych czy papierosów znajduje się tuż nad i między nami w postaci smogu.

Taką maseczkę kupić można w każdej aptece za bardzo niewiele - ale to właśnie ona może zrobić dla twoich płuc bardzo dużo.

2. Jeśli ktoś przy tobie pali, a ty nie chcesz tego wdychać - poproś go o odejście kilka metrów dalej. Masz do tego prawo i nikt nie powinien robić z tego powodu problemu, zwłaszcza w miejscu publicznym.
 Jeśli jednak jest to dla tej osoby problem, to cóż mogę powiedzieć, jest po prostu ignoranckim dupkiem jako człowiek, niezależnie od płci, można mu/jej to powiedzieć (oczywiście w bardziej elegancki sposób albo i nie, to zależy od naszego temperamentu, ale ważne jest zwrócenie uwagi takiej osobie na przyszłość - truje siebie, to wcale nie znaczy, że musi truć nas) i, następnie, po prostu samemu się oddalić, ponieważ, jak się okazuje, nie tylko dym jest tym, co śmierdzi i niszczy od wewnątrz tę osobę.

Jest to także jej charakter.

3. Jeśli masz taką możliwość - rób inhalacje.
W domu, z soli fizjologicznej, takie, jakie robiła mama jak byliśmy mali (przynajmniej u mnie tak było).
 Inhalacje cudownie oczyszczają płuca i drogi oddechowe, pozwalając na wzięcie zupełnie czystego oddechu. Konieczne jest powtarzanie tej czynności co tydzień lub częściej albo i rzadziej, jeśli nie ma takiego zapotrzebowania.


4. Badać płuca, a przede wszystkim siebie - robić prześwietlenia, analizy, wyniki. Nie zaszkodzą, a mogą pomóc.
Każdy nowotwór - nie tylko płuc - im wcześniej wykryty, tym lepiej.


To zależy od Ciebie.

PODZIEL SIĘ I UŚWIADAMIAJ WIADOMOŚCI NA TEMAT RAKA PŁUC, ZWŁASZCZA, ŻE MAMY TERAZ LISTOPAD - MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PŁUC.

Dziękuję za przeczytanie, podaj post dalej!
Uświadamiaj z głową. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz